seminarium

wtorek, 12 sierpnia 2014

Hop

zdjęcie: Agnieszka Augustynek

Pierwsza poważniejsza notka na blogu - relacja z seminarium agility i firsbee z Paulą Gumińską (09.08.2014).

Niektórych zapewne zdziwi, czemu wybrałam się na seminarium związane z frisbee z moimi psami... Otóż było ono zorganizowane w moim mieście, a pobiegać agility u kogoś doświadczonego bez konieczności dojeżdżania do innego miasta to dla mnie rzadka możliwość. Na to semiarium zgłoszony był jako uczestnik tylko Syriusz - i pierwotnie miałam wziąć tylko łysolka... ale ostatecznie na terenie ośrodka szkoleniowego Kamiron zjawiliśmy się w komplecie, czego w sumie nie żałuję.

Pierwsza część semi dotyczyła głównie dogfrisbee i pracy na zabawki z psami. Byłam więc uczestnikiem bez psów, bo niestety moje burki pracują na jedzenie. Paula poprosiła uczestników, aby każdy zaprezentował, co robi z psem - czy to jakieś rzuty frisbee, czy krótką sesję sztuczkową na zabawkę. Każdy otrzymał krótki komentarz dotyczący swojego ,,występu" oraz konkretne rady dotyczące tego, nad czym ma popracować w przyszłości.

Potem uczyliśmy się prawidłowo rzucać dyski. Bywało różnie, niektórzy dostali w twarz ;), inni biegali karne kółeczka za to, że nie złapali frisbee rzuconego przez sąsiada. Póki co mi prawidłowe rzucanie dyskiem w praktyce się nigdy nie przyda... ale kto wie, co będzie w przyszłości? Myślę, że było to bardzo dobre wprowadzenie do rzucania, dokładne wyjaśnienie podstaw, w dodatku fajnie przeprowadzone, bez miliona takich samych powtórzeń czy wywierania jakiejś presji na uczestnikach.

Następna była frisbowo-zabawkowa sesja z psami. Wtedy zaczęło mi się nieco nudzić, bo dla każdego uczestnika było to już druga sesja z psem, a ja wciąż czekałam na hopeczki... Poziom psiaków był różny, od takich bez problemu łapiących dyski i robiących elementy freestylu, do takich, u których trzeba było pracować nad tym, żeby w ogóle skupiły się na zabawce. Paula poradziła sobie tutaj bardzo dobrze, ostatecznie każdy pies zakończył swoje wejście pozytywnie.

Po obiedzie (na który była pizza), rozpoczęliśmy teorię dotyczącą agility. Paula wyjaśniła, na czym polega nauka zaliczania stref przez psa na kładce, palisadzie i huśtawce, podając przykładowe metody. Najwięcej czasu poświęciła na wyjaśnienie metody 2on2off, która jej zdaniem jest najlepsza. Dla mnie w sumie nie było to nic nowego, więc znowu trochę nudy ;) ale doceniam to, że początkującym agilitowcom zwraca się na to uwagę i dokładnie tłumaczy, jak tego nauczyć i w jakim celu.

 

Hop z gracją

zdjęcie Kaja Chudalewska

Kolejnym elementem seminarium była sesja agilitowa z psami. I znowu... zaczyna początkująca grupa (czy raczej: bardziej początkująca niż ta druga), więc znowu czekamy. Czułam się nieco dziwnie z tym, że Syriuszek był najbardziej zaawansowanym psem na seminarium i specjalnie dla niego Paula wymyślała inny torek ;) Pierwsza grupa uczyła się prowadzenia psa po torze na prostych, krótkich sekwencjach. Druga grupa miała nieco dłuższe sekwencje i ćwiczyła zmiany ręki. Syriuszek dostał nieco dłuższą sekwencję - jako jedyny pies biegał przeszkody inne niż hopki i tunele :P konkretniej huśtawkę i kładkę. Co do jego pracy - wolne outy*, nad czym będziemy dużo pracować na podwórku. Za to dobre jak na niego tempo w tunelu no i na prostej ładnie wyciągał łapki. Huśtawka w miarę, ciężko by mu było się nawet bardziej rozpędzić, bo była nieco zbyt śliska :(. Strefki zaliczone w 100% i nawet wyciągał ładnie łapki na górnej desce palisady, z czego jestem bardzo zadowolona. Po seminarium poćwiczyliśmy jeszcze kilka razy huśtawkę i było jak najbardziej ok jak na niego. Za drugim wejściem był już nieco wolniejszy, ale zrzućmy to na okropną pogodę, w słońcu było jak na patelni... Przy okazji przypomnieliśmy sobie nagradzanie z miski - bo niezbyt to pamiętał, za pierwszą próbą w ogóle nie zauważył miski ze śmierdzącą, suszoną wątróbką i poleciał za mną :) W sumie to chyba dobrze o nim świadczy, że mnie goni zamiast szukać w ziemi :P Ale praca na miskę czasami się przydaje... może do tego wrócimy. Muszę to przemyśleć.

 

Huśtawka

zdjęcie Kaja Chudalewska

Co do Chrupka - był bardzo zadowolony z seminarium. Prawie nic nie musiał robić, a w przerwach mógł biegać z psami bez smyczy, wąchać krzaki i hasać po polu ;).To był plus tego semi, że psiaki mogły parę razy sobie biegać luzem, teren jest bezpieczny, nie ma ryzyka, że pies wypadnie gdzieś na ulicę. Ale żeby pręgowanemu za dobrze nie było, to trochę porobliśmy posłuszeństwa i sztuczek. Bardzo dobrze się spisał.Co mogę powiedzieć ogółem o seminarium? Na pewno wiele wyniosłyby z tego początkujące osoby. Zwłaszcza te, które chcą dopracować z psiakami aport i pracę na zabawkę. Myślę, że parom pies-przewodnik, które są zainteresowane dogfrisbee, też mogłabym polecić to seminarium. Bo psiaki, które potrafią złapać proste - albo nie tylko proste - rzuty dostały trudniejsze zadania i dały radę. Dla zaawansowanych (a zwłaszcza bardziej zaawansowanych ode mnie ;)) to jednak trochę zbyt mało. Problemem mógłby być również niekompletny tor - np. tunel był tylko jeden, w dodatku materiałowy, więc mógłby być problem z szybkimi psami... to samo ze zbyt śliską huśtawką, nieco zbyt stromą kładką itd.

Zrobiłam też kilka zdjęć, ale wrzucę je pewnie dopiero w przyszłym tygodniu, bo teraz mamy wakacje... na obozie agility :) o którym też sporo napiszemy!

*out - wysyłanie psa, aby skoczył hopkę od drugiej strony

nagroda

Tagi