Blog > Komentarze do wpisu

Nagi pies peruwiański - fakty i mity.

Nagi pies peruwiański - to nie jest popularna rasa. Bardzo często spotykam się z pytaniami na temat nagusów i wiele osób ma o nich dość błędne wyobrażenie, dlatego wpadłam na pomysł takiego tekstu. Moim zamiarem jest przekazanie, jakie informacje na temat tej rasy są prawdziwe, a jakie nie. Zaczynajmy!

NR 1. NAGIE PSY TRZEBA SMAROWAĆ -> PRAWDA

Skóra wymaga raz na jakiś czas nawilżenia. Ja używam zwykłego mleczka dla dzieci, które można kupić w każdej drogerii czy większym supermarkecie. Wybieram te hipoalergiczne i dobrej firmy (Nivea, Johnson's etc). Smaruję Syriusza w ten sposób raczej rzadko, jakieś 2 razy w miesiącu, w lato częściej.

W słoneczne, letnie dni należy chronić skórę kremem z filtrem, najlepiej ,,trzydziestką". Szczególnie ważne jest pokrycie kremem jasnych łat, gdyż to one najbardziej narażone są poparzenia słoneczne.

Poza tym, gdy wybieramy się na wystawę warto posmarować nagusa przed samą oceną, żeby skóra miała ładny, elegancki połysk. Ja używałam do tego również mleczka dla dzieci ale wiem, że niektórzy hodowcy preferują oliwę z oliwek.

NR 2. NAGIE PSY SIĘ POCĄ -> MIT

Organizm nagiego psa działa tak samo, jak organizm psa z sierścią. Skoro zwykłe psy się nie pocą, to dlaczego nagie by miały? Jest to dość popularny mit.

NR 3. NAGIE PSY MAJĄ MAŁO ZĘBÓW -> PRAWDA

Gen odpowiedzialny za brak sierści często powoduje również braki w uzębieniu. Zdarzają się oczywiście peruwiany z pełnym uzębieniem, jednak spora część psów tej rasy ma większe lub mniejsze braki. Wzorzec rasy dopuszcza braki trzonowców i przedtrzonowców.

NR 4. NAGIE PSY SIĘ OPALAJĄ -> PRAWDA

Syriusz zmienia kolor w zależności od pory roku i słońca. W zasadzie wystarczy kilka ciepłych dni, żeby skóra z jasnoszarej stała się praktycznie czarna!

Syriusz nieopalony, zdjęcie: Silesias Devil Team

Syriusz opalony, zdjęcie: Luka Photography - UNprofessional

NR 5. NAGIE PSY W ZIMĘ NIE WYCHODZĄ Z DOMU (LUB NIE LUBIA WYCHODZIĆ) -> MIT

Nagusy chętnie spędzają czas na dworze nawet w zimę, wystarczy je odpowiednio ubrać - pisałam o tym w tej notce. Bonusowo - filmik pt. Syriusz vs zima vs agility!

NR 6. NAGIE PSY SĄ CIEPŁE -> PRAWDA

Ciało nagusów przypomina pod tym względem ciało ludzi. Wygrzane pod kołdrą jest bardzo ciepłe - idealne, żeby się zagrzać w zimę! Za to gdy piesek choć trochę zmarznie to ma chłodne ciało, zwłaszcza łapki i uszka.

NR 7. NAGIE PSY WYSTĘPUJĄ RÓWNIEŻ W OWŁOSIONEJ ODMIANIE -> PRAWDA

Zdjęcie: Hodowla Xalucha

Spora część szczeniaków nagich psow peruwiańskich rodzi się z sierścią! Kiedyś takie psy nie były dopuszczane do wystaw i hodowli, teraz jednak to się zmienia i wielu krajach są traktowane na równi z nagusami. Powodem używania ich w hodowli jest zwiększenie puli genetycznej oraz hodowla pod kątem zdrowia czy charakteru, nie tylko wyglądu.

Zdjęcie: Hodowla Xalucha

Owłosione peruwiany mają zarówno krótką jak i długą sierść, występuje wiele maści. Zasadniczo na pierwszy rzut oka wyglądają raczej na kundelki, choć oczywiście po przyjrzeniu się można dostrzec cechy charakterystyczne dla rasy. Owłosione peruwiany możecie zobaczyć np. na stronie hodowli Syriusza.

NR 8. NAGIE PSY ŁATWO SIĘ PRZEZIĘBIAJĄ -> MIT

Odpowiednio przygotowane do zimy (ubranka, długość spacerów dostosowana do pogody) nie mają skłonności do przeziębiania się. Jak pisałam wielokrotnie, Syriusz całą zimę spaceruje i trenuje - i nigdy nie miał tego typu problemów. Z moich rozmów z innymi właścicielami nagusów również wynika, że przeziębienia wśród tej rasy nie są popularne.

NR 9. NAGI PIES ŁATWO SIĘ USZKADZA -> PRAWDA

Niestety, skóra pozbawiona ochrony w postaci futra jest narażona na wszelkiego rodzaju zadrapania i obtarcia. Ciężko tego uniknąć gdy nagus chodzi na normalne spacery i zdarzy mu się czasem wbiec w jakieś krzaki. O ile są to zwykle rany powierzchowne, warto je w domu przemyć a gdy tylko pojawi się coś niepokojącego - udać się do weterynarza. Czasami nawet małe ranki ropieją lub nie chcą się goić, warto więc temu zapobiegać i oszczędzić psiakowi cierpienia.

NR 10. NAGIE PSY MAJĄ PRYSZCZE -> PRAWDA

Wielu ludzi na pewno w tym momencie pomyśli sobie "fuuuuj!". No cóż, nie jest to na pewno rasa dla każdego :). U nagusów występują czasem pryszcze - u Syriusza głównie na karku i łapach. Należy jewyciskać (tak tak, wiem, fuuuj :P) i przemywać, a także kontrolować, czy nie są wyjątkowo duże/bolesne - wtedy nie odbędzie się bez konsultacji u weterynarza.

U nas syfki na łapach doprowadzały do większych problemów - zainteresowanych odsyłam do tej notki o boliłapkach.

NR 11. NAGIE PSY LUBIĄ SPAĆ W ŁÓŻKU -> PRAWDA

Ktoś może zapytać - ,,A który pies nie lubi?!". Otóż cała moja trójka lubi, ale Syriusz bije ich na głowę w tej dziedzinie. Rezygnuje z łóżka jedynie, gdy temperatura przekracza 35 stopni w cieniu - a i wtedy wygląda to tak, że chwilę się ochłodzi leżąc na podłodze i wraca do łóżka. W dodatku większą część czasu spędza schowany całkowicie pod kołdrą (łącznie z głową, czasami kompletnie nie widać, gdzie się schował - jak na tym filmiku). Lubi też się przytulać zarówno do ludzi jak i do Chrupka, żeby tylko dostać więcej ciepła!

To już wszystkie mity, o których wiem. Jeśli macie jeszcze jakieś pytania co do tej rasy - zadajcie je w komentarzach, na pewno odpowiem! Może niedługo napiszę podobną notkę o mudikach?

środa, 09 maja 2018, shetanka

Polecane wpisy